Nationell tävling 2012-08-26sö 2012-08-26 14:15
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid 



H80  (7)       2900 m                      

    1          Lars-Erik Malmqvist       32       Växjö OK                     53:12 
    2          Henry Gustafsson          32       Ålems OK                   1:04:56 
    3          Lennart Karlsson          28       Hultsfreds OK              1:07:16 
    4          Alf Karlsson              31       Lessebo OK                 1:30:21 
    5          Kaj Dahlskog              29       Björkfors GOIF             1:31:04 

               Sven Astor Svensson       31       Hultsfreds OK             Ej godk. 
               Mattias Rundgren          31       Sol Tranås                Ej godk. 



H75  (16)      3400 m                      

    1          Stig Fransson             35       OK Stigen                    54:08 
    2          Sven-Olof Lundin          37       Sol Tranås                   54:30 
    3          Johan Jansson             34       Växjö OK                     56:57 
    4          Bengt Lif                 35       Sol Tranås                   57:35 
    5          Roland Skytt              37       OK Roxen                     57:44 
    6          Lars Persson              35       Väsby OK                   1:02:36 
    7          Mats Birgersson           37       Forserums SOK              1:07:59 
    8          Bengt-Åke Borgemo         34       SOK Viljan                 1:14:35 
    9          Bernt Petersson           36       Alvesta SOK                1:22:07 
   10          Gillis Alm                34       Växjö OK                   1:30:50 
   11          Nilsevert Söderqvist      37       IFK Sävsjö                 1:35:35 
   12          Börje Johansson           37       FK Finn                    1:39:45 
   13          Tage Dunberg              34       Eksjö SOK                  1:39:55 
   14          Evald Johansson           34       Lessebo OK                 2:17:50 

               Hans-Åke Olsson           37       Hultsfreds OK             Ej godk. 
               Allan Håkansson           33       SOK Viljan                ej start 



H70  (14)      4200 m                      

    1          Sivert Axelsson           37       Kalmar OK                    49:58 
    2          Anders Buhré              42       Nybro OK                     53:25 
    3          Nils-Gustav Blomqvist     42       Annebergs GIF                56:46 
    4          Kurt Bergstrand           39       Lessebo OK                   57:00 
    5          Sven Olof Fransson        39       OK Stigen                    59:21 
    6          Olof Hjortvid             38       Västerviks OK              1:02:08 
    7          Stig Karlsson             41       Lessebo OK                 1:02:28 
    8          Alf Olsson                41       Forserums SOK              1:02:35 
    9          Göran Karlsson            38       OK Bävern                  1:06:56 
   10          Rune Gunnarsson           41       Nässjö OK                  1:11:05 
   11          Åke Björklund             41       Västerviks OK              1:15:48 
   12          Göran Thour               40       Värend GN OL               1:18:01 
   13          John-Erik Bergstrand      42       Värend GN OL               1:39:05 

               Ingemar Erlandsson        42       Växjö OK                  Ej godk. 



H65  (27)      4200 m                      

    1          Ingemar Johansson         46       Växjö OK                     49:44 
    2          Torgny Pettersson         47       Västerviks OK                51:05 
    3          Tommy Olsson              46       OK Dacke                     56:45 
    4          Björn Liljeholm           45       Ankarsrums OK                59:34 
    5          Åke Eckerbom              44       IFK Sävsjö                 1:02:05 
    6          Roland Nilsson            46       SOK Viljan                 1:02:17 
    7          Stellan Ahnström          45       Forserums SOK              1:07:21 
    8          Leif Lindström            43       Nybro OK                   1:07:31 
    9          Bo Turesson               47       OK Bävern                  1:09:04 
   10          Anders Svenson            43       Ankarsrums OK              1:09:29 
   11          Kent Ekdahl               45       Emmaboda Verda OK          1:09:36 
   12          Arne Larsen               43       Västerviks OK              1:12:00 
   13          Kenneth Arvidsson         43       Alvesta SOK                1:22:09 
   14          Göran Karlsson            45       Lessebo OK                 1:28:27 
   15          Karl-Erik Pettersson      47       SOK Viljan                 1:32:14 

               Karl-Evert Annegård       47       SOK Viljan                Ej godk. 
               Claes-Göran Green         46       Lunds OK                  Ej godk. 
               Kenneth Karlsson          45       Nybro OK                  Ej godk. 
               Åke Borger                45       Ankarsrums OK             Ej godk. 
               Tom Lindström             43       SOK Viljan                Ej godk. 
               Kjell Lindholm            46       Sol Tranås                Ej godk. 
               Lars Johansson            43       Ålems OK                  Ej godk. 
               Jan-Ove Hedstig           43       Växjö OK                  Ej godk. 
               Jörgen Fransson           47       Emmaboda Verda OK         Ej godk. 
               Johnny Gustafsson         47       Gamleby OK                ej start 
               Bo Eklund                 45       Vimmerby OK               ej start 
               Lars Lång                 46       Vimmerby OK               ej start 



H60  (7)       5000 m                      

    1          Kent Granqvist            52       Västerviks OK              1:00:50 
    2          Krister Nilsson           49       Växjö OK                   1:01:12 
    3          Kjell Johansson           50       Ankarsrums OK              1:01:50 
    4          Björn Palm                51       Lessebo OK                 1:03:34 
    5          Pelle Skullman            52       Linköpings OK              1:17:00 
    6          Bengt Elmersson           50       Värend GN OL               1:19:00 
    7          Bertil Kalén              52       SOK Viljan                 1:20:13 



H55  (15)      5400 m                      

    1          Per Lindgren              54       IK Hakarpspojkarna           50:24 
    2          Kjell Nero                54       Nässjö OK                    56:14 
    3          Stefan Olheden            56       SOK Viljan                   58:22 
    4          Ulf Svensson              53       OK Njudung                 1:00:27 
    5          Lennart Kalen             54       SOK Viljan                 1:01:06 
    6          Stefan Carlsson           54       SOK Viljan                 1:05:21 
    7          Björn Axemo               56       Hultsfreds OK              1:12:10 
    8          Lars Östlin               53       Björkfors GOIF             1:13:06 
    9          Ingemar Persson           53       Gamleby OK                 1:13:28 
   10          Stefan Arbin              54       Annebergs GIF              1:15:02 
   11          Jan Danielsson            54       Kalmar OK                  1:15:55 

               Leif Johansson            53       Kexholms SK               Ej godk. 
               Jan Johansson             54       Gamleby OK                Ej godk. 
               Leif Carlsson             53       SOK Viljan                ej start 
               Göran Carnander           53       IK Hakarpspojkarna        ej start 



H50  (15)      6000 m                      

    1          Bengt Andersson           62       IK Hakarpspojkarna           49:45 
    2          Elis Bengtsson            62       Malungs OK Skogsmårdarna     51:46 
    3          P-O Derebrant             59       SOK Aneby                    55:03 
    4          Arto Blomdahl             60       IK Hakarpspojkarna           55:38 
    5          Mikael Hansson            62       Bredaryds SOK                55:39 
    6          Håkan Almqvist            62       Nybro OK                   1:00:30 
    7          Bengt Hesslekrans         62       OK Njudung                 1:01:30 
    8          Tommy Ljungdahl           60       IK Hakarpspojkarna         1:05:22 
    9          Jan Andersson             59       Kalmar OK                  1:07:36 
   10          Torbjörn Falk             58       Vimmerby OK                1:10:11 
   11          Jan Karlsson              59       Växjö OK                   1:15:31 
   12          Kenneth Antonsson         58       Vimmerby OK                1:22:29 
   13          Ola Gustafsson            60       SOK Aneby                  1:49:40 

               Lars-Gunnar Nilsson       59       Eksjö SOK                 ej start 
               Arne Klintberg            58       Eksjö SOK                 ej start 



H45  (21)      6500 m                      

    1          Leif Johansson            67       OK Njudung                   56:13 
    2          Sven Lundgren             65       Växjö OK                     56:16 
    3          Per Fransson              66       OK Njudung                   57:01 
    4          Johan Hansson             66       Jönköpings OK                59:05 
    5          Patrik Falk               66       Göteborg-Majorna OK        1:00:20 
    6          Jonas Bergfors            66       SOK Viljan                 1:04:48 
    7          Tomas Karlsson            67       Kexholms SK                1:09:17 
    8          Rolf E Johansson          63       Västerviks OK              1:10:04 
    9          Peter Sahlin              66       Nässjö OK                  1:14:29 
   10          Urban Anderson            65       Kexholms SK                1:15:03 
   11          Göran Lundqvist           64       Järfälla OK                1:16:26 
   12          Lars-Olof Lundquist       63       Nybro OK                   1:17:58 
   13          Ulf Liljebjörn            67       Nybro OK                   1:21:27 
   14          Sven Mikkelsen            64       SOK Viljan                 1:24:20 
   15          Jan Lenning               64       Skåneslättens OL           1:37:41 
   16          Peter Edgren              63       Hultsfreds OK              1:47:33 

               Patrik Fransson           64       Emmaboda Verda OK         Ej godk. 
               Stefan Johansson          64       Bredaryds SOK             Ej godk. 
               Håkan Svensson            63       IK Vista                  ej start 
               Magnus Porle              64       Växjö OK                  ej start 
               Ola Allvin                64       IK Hakarpspojkarna        ej start 



H40  (15)      6900 m                      

    1          Våge Rindstig             69       SOK Viljan                   58:40 
    2          Tony Lövdahl              72       SOK Viljan                   59:03 
    3          Peter Tudén               72       IK Hakarpspojkarna         1:01:03 
    4          Klas Friborg              68       Jönköpings OK              1:03:22 
    5          Anders Arfwedson          70       Frölunda OL                1:06:23 
    6          Thomas Johansson          69       Gamleby OK                 1:07:10 
    7          Per Erlandsson            70       Vimmerby OK                1:07:17 
    8          Mattias Ossiansson        70       IK Hakarpspojkarna         1:17:21 
    9          Ola Lövgren               70       SOK Viljan                 1:19:27 
   10          Rickard Danielsson        69       Vimmerby OK                1:22:08 
   11          Björn Karlsson            69       Kexholms SK                1:23:10 
   12          Jimmy Nicklasson          68       Norrhults SOK              1:36:33 
   13          ROBERT HJELM              70       Vimmerby OK                1:41:08 

               Michael Adamsson          70       Nybro OK                  ej start 
               Urban Billing             70       Hultsfreds OK             ej start 



H35  (7)       8800 m                      

    1          Daniel Grahn              76       IFK Göteborg               1:16:52 
    2          Niklas Grahn              71       IFK Göteborg               1:22:06 
    3          Mattias Grahn             73       IFK Göteborg               1:35:27 
    3          Andreas Niemi             74       Emmaboda Verda OK          1:35:27 
    5          Joakim Karmetun           73       OK Njudung                 1:38:40 

               Lasse Jansson             77       Eksjö SOK                 Ej godk. 
               Johan Grahn               67       IFK Göteborg              ej start 



H21  (14)      10600 m                     

    1          Pål Skogtjärn             77       Södertälje-Nykvarn OF      1:17:25 
    2          Oskar Svärd               76       Malungs OK Skogsmårdarna   1:18:13 
    3          Otto Lundman              85       OK Roslagen                1:28:33 
    4          Per Lenander              77       Växjö OK                   1:32:14 
    5          Mats Erik Malmberg        78       Jönköpings OK              1:33:15 
    6          Lars Jakobsson            79       IF Hagen                   1:37:25 
    7          Jonatan Larsson           80       Uddevalla OK               1:40:28 
    8          Anders Olsson             79       OK Tranan                  1:40:42 
    9          Mikael Pihel              73       OK Tisaren                 1:41:11 
   10          Marcus Bill               80       OK Pan-Kristianstad        1:52:26 
   11          Rickard Ingesson          88       Gamleby OK                 2:08:51 

               Eric Hansson              93       IK Hakarpspojkarna        Ej godk. 
               Fredrik Rosén             78       Jönköpings OK             ej start 
               Anders Persson            74       Växjö OK                  ej start 



H18  (2)       6500 m                      

    1          Henrik Pettersson         94       Västerviks OK              1:32:42 

               Johan Liljebjörn          95       Nybro OK                  ej start 



H16  (13)      5300 m                      

    1          Johan Lenning             97       Skåneslättens OL             44:11 
    2          Henrik Eklund             96       Växjö OK                     44:15 
    3          Joakim Andén              96       Södertälje-Nykvarn OF        44:41 
    4          Simon Runefors            97       Växjö OK                     50:10 
    5          Jeanette Jönsson Hellst   96       Södertälje-Nykvarn OF        50:22 
    6          Lukas Lundgren            98       Växjö OK                     50:30 
    7          Filip Ossiansson          96       IK Hakarpspojkarna           50:42 
    8          Rasmus Arfwedson          97       Frölunda OL                  52:07 
    9          Arvid Nord                97       Sol Tranås                   53:08 
   10          Anna Kindlundh            96       Södertälje-Nykvarn OF        56:11 
   11          Daniel Sahlin             96       Nässjö OK                  1:12:19 
   12          Markus Nordmark           96       Nässjö OK                  1:22:30 

               Anton Hansson             96       IK Hakarpspojkarna        Ej godk. 



H14  (10)      3900 m                      

    1          Filip Trofast             99       Bredaryds SOK                30:29 
    2          Albin Lager               98       Nässjö OK                    35:36 
    3          Viktor Ossiansson         99       IK Hakarpspojkarna           44:39 
    4          Carl Ekbring              99       Kexholms SK                  47:49 
    5          Benjamin Sturek           99       SOK Viljan                   53:05 
    6          Pontus Erlandsson         98       SOK Viljan                   56:33 
    7          Hampus Lindman            99       Nässjö OK                    57:28 
    8          Erik Liljebjörn           98       Nybro OK                     57:46 
    9          Filip Johansson           98       SOK Viljan                 1:15:36 

               Anton Olivestam           99       Vimmerby OK               Ej godk. 



H12  (7)       3300 m                      

    1          Victor Hansson            00       Jönköpings OK                30:08 
    2          Gustav Runefors           00       Växjö OK                     31:42 
    3          Felix Falk                00       Göteborg-Majorna OK          44:16 
    4          Erik Erlandsson           01       Vimmerby OK                  45:55 
    5          Lukas Kvist               00       Hässleby SOK                 48:37 

               David Nero                01       Nässjö OK                 Ej godk. 
               Edvin Schiller            01       OK Njudung                Ej godk. 



H10  (10)      2400 m                      

    1          Karl Petersén             02       OK Njudung                   16:36 
    2          Olle Erlandsson           03       SOK Viljan                   19:58 
    3          Axel Eveborn              03       SOK Viljan                   20:27 
    4          Isac Josefsson            02       Vimmerby OK                  20:31 
    5          Theo Lövdahl              04       SOK Viljan                   24:51 
    6          Oskar Snickars            02       Vimmerby OK                  26:12 
    7          Oscar Andersson           02       Vimmerby OK                  29:20 
    8          Oscar Hultgren            03       OK Njudung                   29:46 

               Zebastian Arfwedson       02       Frölunda OL               Ej godk. 
               Olle Ekbring              03       Kexholms SK               Ej godk. 



D70  (3)       2900 m                      

    1          Greta Karlsson            40       Vimmerby OK                1:06:46 
    2          Ann-Marie Birgersson      41       Forserums SOK              1:10:20 
    3          Annette Örnros            38       Hultsfreds OK              2:08:15 



D65  (9)       3400 m                      

    1          Margareta Larsson         45       OK Njudung                   48:51 
    2          Lisbeth Carlsson          47       Vaggeryds SOK              1:06:47 
    3          Gerd Lindholm             47       Sol Tranås                 1:09:39 
    4          May-Sofie Olsson          45       Forserums SOK              1:17:53 
    5          Britt-Marie Björklund     45       Västerviks OK              1:20:51 
    6          Siv Ekelöf                43       Värend GN OL               1:43:00 
    7          Elisabeth Hjortvid        43       Västerviks OK              1:56:38 

               Kerstin Gunnarsson        44       Nässjö OK                 Ej godk. 
               Eva Bergstrand            43       Värend GN OL              Ej godk. 



D60  (9)       3400 m                      

    1          Gun-Britt Fransson        48       Emmaboda Verda OK            56:07 
    2          Gunvor Arbin              52       Annebergs GIF              1:04:42 
    3          Kerstin Eriksson          49       Björkfors GOIF             1:07:23 
    4          Eva Arvidsson             49       Alvesta SOK                1:09:32 
    5          Marie-Louise Karlsson     49       Nybro OK                   1:17:28 
    6          Margareta Svenson         49       Ankarsrums OK              1:19:40 

               Kristin Johansson         52       OK Dacke                  Ej godk. 
               Inga-Britt Johansson      48       Hultsfreds OK             Ej godk. 
               Majvie Annegård           49       SOK Viljan                ej start 



D55  (4)       4200 m                      

    1          Gun Henriksson            53       Eksjö SOK                  1:04:32 
    2          Lena Persson              54       Gamleby OK                 1:06:56 
    3          Mona Palm                 57       Lessebo OK                 1:12:32 

               Eva Pettersson            53       Växjö OK                  Ej godk. 



D50  (9)       4200 m                      

    1          Agneta Olivestam          59       Vimmerby OK                  55:34 
    2          Kristina Johansson        60       Kalmar OK                  1:04:34 
    3          Ann-Sofie Falk            62       Vimmerby OK                1:06:14 
    4          Mariann Johansson         61       Kexholms SK                1:07:53 
    5          Charlotte Lundquist       61       Nybro OK                   1:12:09 
    6          Eva Eklund                61       Växjö OK                   1:12:52 
    7          Berit Runefors            58       Växjö OK                   1:24:52 
    8          Yvonne Johansson          59       Gamleby OK                 1:27:28 

               Eva Tollstern             61       Växjö AIS                 Ej godk. 



D45  (12)      4200 m                      

    1          Kristina Johansson        64       Bredaryds SOK                52:10 
    2          Helena Karlsson           67       Nässjö OK                    54:21 
    3          Maritha Henriksson        63       Eksjö SOK                    55:33 
    4          Helena Lindman            65       Nässjö OK                    57:00 
    5          Anna Ekbring              67       Kexholms SK                  59:13 
    6          Anette Arksand            65       Vallentuna-Össeby OL       1:01:03 
    7          Sonja Haas                65       Nybro OK                   1:01:29 
    8          Caroline Liljebjörn       67       Nybro OK                   1:33:30 
    9          Maria Lenning             64       Skåneslättens OL           1:48:17 

               Christina Sterner         63       OK Njudung                Ej godk. 
               Agneta Hallberg-Hansson   66       Jönköpings OK             Ej godk. 
               Heléne Svensson           64       IK Vista                  ej start 



D40  (4)       5400 m                      

    1          Anna Svensson             71       SOK Viljan                   55:46 
    2          Anna Nero Nordmark        68       Nässjö OK                  1:01:03 
    3          Maria Ossiansson          70       IK Hakarpspojkarna         1:04:54 
    4          Carola Billing            71       Hultsfreds OK              1:36:53 



D35  (2)       6000 m                      

    1          Kajsa Niemi               75       Emmaboda Verda OK          1:10:35 
    2          Magdalena Jonsson         73       Nybro OK                   1:19:18 



D21  (6)       8000 m                      

    1          Louise Lundgren           96       Växjö OK                   1:33:30 
    2          Stina Granefelt           75       OK Tyr                     1:40:45 
    3          Anna Johansson            84       Ankarsrums OK              1:41:29 
    4          Frida Danielsson          93       Vimmerby OK                1:47:26 

               Linda Nordin              76       Eksjö SOK                 Ej godk. 
               Maria Thelin              74       Jönköpings OK             ej start 



D18  (2)       5000 m                      

    1          Freja Almqvist-Haas       94       Nybro OK                   1:30:16 
    2          Lovisa Johansson          95       Västerviks OK              1:31:25 



D16  (2)       4600 m                      

    1          Petra Olejnik             96       SOK Viljan                 1:12:30 

               Linnéa Golsäter           97       Eksjö SOK                 ej start 



D14  (8)       3800 m                      

    1          Gabriella Bergander       98       Eksjö SOK                    37:47 
    2          Moa Hansson               98       Bredaryds SOK                42:33 
    3          Emma Erlandsson           98       SOK Viljan                   54:44 
    4          Clara Gustafsson          99       Hultsfreds OK                59:16 
    5          Alice Svensson Finndahl   99       IK Hakarpspojkarna         1:16:38 
    6          Ulrika Sandebäck          99       Ålems OK                   1:20:25 

               Emma Billing              99       Hultsfreds OK             Ej godk. 
               Moa Erlandsson            99       Vimmerby OK               ej start 



D12  (6)       3200 m                      

    1          Julia Arvidsson           00       Vimmerby OK                  34:43 
    2          Wilma Bergander           01       Eksjö SOK                    37:46 
    3          Alicia Lundgren           01       Växjö OK                     41:00 
    4          Ebba Lindman              01       Nässjö OK                    45:20 
    5          Ofelia Almqvist-Haas      00       Nybro OK                   1:05:01 

               Elisabet Mikkelsen        01       SOK Viljan                Ej godk. 



D10  (9)       2400 m                      

    1          Evelina Svensson Finnda   03       IK Hakarpspojkarna           15:57 
    2          Tilda Palm                03       IK Hakarpspojkarna           17:03 
    3          Lisa Falk                 02       Göteborg-Majorna OK          17:36 
    4          Elin Rindstig             02       SOK Viljan                   17:49 
    5          Amanda Karmetun           02       OK Njudung                   20:26 
    6          Selma Niemi               02       Emmaboda Verda OK            22:03 
    7          Mikaela Johansson         04       Västerviks OK                28:19 
    8          Frida Schiller            05       OK Njudung                   32:19 
    9          Stina Lind                03       SOK Viljan                   33:50 



U2  (8)        2600 m                      

    1          Oskar Karlsson            02    14 Målilla OK                   18:21 
    2          Lukas Hedberg                      Alstermo IF                  25:52 
    3          Markus Ljungqvist                  Kexholms SK                  26:05 
    4          Erika Robertsson                   Ålems OK                     33:20 
    5          Filip Jennerstrand        03       OK Njudung                   35:17 
    6          Otilia Törnqvist          12       Ålems OK                     40:11 
    7          Ebba Danielsson                 14 Målilla OK                   43:37 
    8          Emil Karlsson             00    14 Målilla OK                   57:58 



U1  (15)       2400 m                      

    1          Emma Rindstig             04       SOK Viljan                   22:08 
    2          Tuva Lövdahl              02       SOK Viljan                   22:47 
    3          Gustav Eveborn            04       SOK Viljan                   23:38 
    4          Sofia Robertsson                   Ålems OK                     23:52 
    5          Alexander Gustavsson               OK Njudung                   24:44 
    6          Wilhelm Karmetun          06       OK Njudung                   25:12 
    7          Alfred Idelind                     Hässleby SOK                 26:59 
    8          Joel Svensson Finndahl    05       IK Hakarpspojkarna           28:07 
    9          Alfred Andersson                14 Målilla OK                   28:09 
   10          Johan Hansson             03       SOK Viljan                   28:30 
   11          Emil Kreutner                      SOK Viljan                   32:32 
   12          Malte Nicklasson          02       Norrhults SOK                39:11 
   13          Olle Petersén             05       OK Njudung                   45:52 
   14          Moa Nicklasson            00       Norrhults SOK              1:22:16 

               Lukas Karlsson                     Vimmerby OK               Ej godk. 



Inskolning  (4 1900 m                      

               Linda Sahlin              05       Nässjö OK                    Godk. 
               Amalia Erlandsson         07       SOK Viljan                   Godk. 
               Emrik Eveborn             07       SOK Viljan                   Godk. 
               Adam Nero                 06       Nässjö OK                    Godk. 



H85  (1)       2900 m                      

               Sture Jansson             27       Emmaboda Verda OK         ej start 



Öppen Motion 1 2600 m                      

    1          Lars Kreutner                      SOK Viljan                   21:11 
    2          Lotta Petersen                     OK Njudung                   24:30 
    3          Gunnel Christiansson      43       Gamleby OK                   36:43 
    4          Maja Nicklasson           04       Norrhults SOK              1:09:43 
    5          Marion Nicklasson         71       Norrhults SOK              1:09:58 
    6          Pia Carmström                   14 Målilla OK                 1:10:49 
    7          Kent Elving                     14 Målilla OK                 1:10:52 



Öppen Motion 2 3600 m                      

    1          Tina Eveborn              69       SOK Viljan                   30:40 
    2          Arne Erlandsson                    SOK Viljan                   30:45 
    3          Kristina Jennerstrand              OK Njudung                   35:20 
    4          Ulrika Delfalk-Ljungqvi            Kexholms SK                  37:23 
    5          Maria Karlsson                     Vimmerby OK                  50:49 
    6          Birgitta Petersson        43       Alvesta SOK                  58:28 



Öppen Motion 3 3400 m                      

    1          Mattias Idelind                    Hässleby SOK                 44:41 
    2          Mats Runefors             53       Växjö OK                     52:13 
    3          Maria Pettersson                   OK Njudung                   54:49 
    4          Veronica Sahlin           67       Nässjö OK                    55:15 
    5          Pahn Gardhem              56       Alstermo IF                1:03:27 
    6          Barbro Nilsson            44       Alvesta SOK                1:04:27 
    7          Karin Mårtensson          50     4 Gotlands Bro OK            1:06:01 
    8          Ulla-Karin Johansson      53       Ankarsrums OK              1:24:13 



Öppen Motion 4 4000 m                      

    1          Mariann Henriksen         59       SOK Viljan                   42:44 
    2          Anna Hansson              73       SOK Viljan                   45:09 
    3          Marie Mikkelsen           73       SOK Viljan                   45:32 
    4          Carina Bergander          67       Eksjö SOK                    46:39 
    5          Jessica Arfwedson         72       Frölunda OL                  58:27 
    6          Tomas Petersson           59       SOK Viljan                   58:56 
    7          Sofie Schiller            75       OK Njudung                 1:05:46 
    8          Marie Pettersson                   Västerviks OK              1:13:51 



Öppen Motion 5 3900 m                      

    1          Rune Thuresson            58       OK Bävern                    43:53 
    2          Jimmy Granqvist           84       Västerviks OK                44:34 
    3          Anneli Juthe              74       Vimmerby OK                  47:58 
    4          Nathalie Johansson        92       OK Njudung                   52:03 
    5          Jonas Persson             71       Alstermo IF                  54:21 
    6          Johan Malmqvist           84       Hultsfreds OK                54:29 
    7          Annelie Nylander          70       Hultsfreds OK              1:02:42 
    8          Maria Robertsson                   Ålems OK                   1:03:00 
    9          Dennis Gustavson                   OK Njudung                 1:11:40 
   10          Cecilia Karmetun          75       OK Njudung                 1:14:33 
   11          Sandra Davidsson          81       OK Bävern                  1:15:24 
   12          Olle Larsson                       Ålems OK                   1:23:07 
   13          Robert Billing            96       Hultsfreds OK              1:24:29 
   14          Stig Johnsson                   14 Målilla OK                 1:25:32 

               Bernt Johansson           41       SOK Viljan                Ej godk. 



Öppen Motion 6 5700 m                      

    1          Torbjörn Kvist                     Hässleby SOK               1:05:27 
    2          Christer Andersson        66       SOK Aneby                  1:18:56 
    3          Barbara Skogtjärn                  Södertälje-Nykvarn OF      2:01:42 

               Annsofi Svensson          73       Hultsfreds OK             Ej godk. 



Öppen Motion 7 2900 m                      

    1          Tomas Karlsson            62       OK Njudung                   36:02 
    2          Bo Hultgren               65       OK Njudung                   36:28 
    3          Fredrik Sturek            99       SOK Viljan                   41:46 
    4          Stina Strömstedt                   IFK Göteborg                 42:04 
    5          Manfred Olejnik           57       SOK Viljan                   45:08 
    6          Magnus Schiller           69       OK Njudung                   47:25 
    7          Anders Pettersson                  Västerviks OK                48:06 
    8          Hans-Åke Christiansson    42       Gamleby OK                   54:15 
    9          Carin Anderson            68       Kexholms SK                  58:23 
   10          Karl-Erik Jonasson        37       Kalmar OK                  1:05:53 
   11          Eva-Britt Johansson       47       SOK Viljan                 1:08:30 
   12          Elisabeth Danielsson      69       Vimmerby OK                1:20:13 
   13          Ulla-Britt Karlsson       47       Växjö OK                   1:32:19 
   14          Ulla Nilsson              42       SOK Viljan                 1:37:33 

               Vivi-Anne Liljeholm       47       Ankarsrums OK             Ej godk. 
               Kenneth Ruhlander               14 Målilla OK                Ej godk. 
               Eva Svanström             54       Västerviks OK             Ej godk. 



Öppen Motion 8 4500 m                      

    1          Anders Pettersson         70       OK Njudung                   54:48 
    2          Oskar Pettersson          94       OK Njudung                   57:06 
    3          Johan Eklund              96       Växjö OK                   1:01:44 
    4          Björn Davidsson           75       OK Bävern                  1:08:33 
    5          Torbjörn Sandebäck        55       Ålems OK                   1:11:19 
    6          Andreas Granflo                    Kexholms SK                1:16:14 
    7          Karina Svensson           61       Vimmerby OK                1:16:28 
    8          Rolf Hallberg             40       FK Finn                    1:19:35 
    9          Thomas Bohman             56       Nybro OK                   1:26:11 
   10          Lars Eklund               56       Växjö OK                   1:41:33 

               Bengt Nilsson             42       Alvesta SOK               Ej godk. 



Öppen Motion 9 8200 m                      

    1          Simon Olivestam           87       Eksjö SOK                  1:24:33 
    2          David Spetz               81       Järfälla OK                2:05:28 

               Mikael Palm               80       Kalmar OK                 Ej godk. 



D21 Kort  (1)  5000 m                      

    1          Evi Jüni                  84       Eksjö SOK                  1:32:06 



H14Kort  (3)   3200 m                      

               Mattias Sahlin            98       Nässjö OK                 Ej godk. 
               Hjalmar Niemi             99       Emmaboda Verda OK         Ej godk. 
               Alexander Josefsson       99       Vimmerby OK               Ej godk.